GACHARIC SPIN / DOLLSBOXX

Dvě kapely uvedené v záhlaví této stránky jsou personálně prakticky totožné. Mírně odlišný je zejména žánr, ve kterém se pohybují. Obě formace představují ale po hudební stránce naprostou špičku a patří mezi to nejlepší, co může japonská hudební scéna nabídnout.

Současná sestava Gacharic Spin. Zleva: Mai, Reona, Hana, Koga, Tomo-Zo, Nenne
Současná sestava Gacharic Spin. Zleva: Mai, Reona, Hana, Koga, Tomo-Zo, Nenne

Gacharic Spin je techno-rocková dívčí  skupina založená v roce 2009. Instrumentální kvality téhle sestavy jsou neoddiskutovatelné. Basistka známá pod přezdívkou F CHOPPER KOGA (Koga MICHIKO) (ex Pink Panda) a kytaristka TOMO-ZO (Tomoko MIDORIKAWA) (ex EUPHORIA) patří ke špičkám ve svém oboru a jejich umění se neomezuje jen na rock a metal. Hlasem kapely jsou bubenice HANA (Hana SANO) a klávesistka Oreo Reona (Reona SUZUKI) (ex EUPHORIA); také TOMO-ZO má několik svých sólových písní. Sestavu doplňují tanečnice Mai MORISHITA a Nenne KONISHI. U založení kapely stála také zpěvačka ARMMY (Ashitomi TAKAE); ta však z neupřesněných zdravotních důvodů skupinu v roce 2012 opustila a o tři roky později náhle zemřela. 

Singl LOCK-ON byl vydán u indie labelu Juicy Girls Records. První dvě alba vydal Universal Music Japan, Od října 2014 patří kapela pod značku Victor Entertainment a alba vydaná pod touto značkou se začala objevovat na ve druhé a třetí desítce prestižního hudebního žebříčku ORICON. 


Gacharic Spin představuje netradiční a pestrou fůzi popu, rocku, metalu a techna. Tato žánrová nevyhraněnost může být příčinou toho, že popularita kapely není tak velká, jak by si dle mého soudu zasloužila. Kapela má na kontě pět studiových alb a pravidelně hojně koncertuje v Japonsku; zámořské koncerty jsou spíše vzácnou výjimkou (např. 2014 - Expo Paříž). 


Projekt Dollsboxx vznikl v roce 2012 spojením Gacharic Spin se zpěvačkou FUKO (ex Light Bringer, Unlucky Morpheus). Dollsboxx staví na výrazném hlasu FUKO podpořeném skvělou instrumentací. Pro Evropana není úplně snadné vysledovat aktuální dění okolo obou sestav, protože jejich web, twitter atd. jsou orientovány na japonské publikum. 

DOLLSBOXX, uprostřed FUKO
DOLLSBOXX, uprostřed FUKO

První album DOLLSBOXX - Doll's Apartment - lze prakticky celé shlédnout na YouTube. Písně "Omocha no heitai" (Cínový vojáček) a "Take My Chance" reprezentují charakteristický zvuk DOLLSBOXX velmi dobře. 

Po dlouhém čekání se na konci roku 2017 objevilo druhé minialbum pod hlavičkou DOLLSBOXX - 「high $pec」, které potvrzuje vysoko nasazenou laťku alba prvního.

Dollsboxx je díky FUKO orientován více na tradiční metal. Její hlas je pro mě osobně někdy až příliš intenzivní, ale mnoho fanoušků metalu právě takové hlasy vyhledává; nejlépe uděláte, když si nějakou jejich písničku pustíte a vytvoříte si vlastní názor.