BAND-MAID

Japonky a uniformy, to k sobě jde jako rock a roll, máslo a džem nebo Zeman a Ovčáček. Ať už jsou to uniformy školní, nebo třeba slušivé šatičky pokojských. Přidejte hezké tvářičky a pěknou porci metalu a - voilá!

Počátek skupiny BAND MAID se datuje k jaru 2013. Kytaristka a zpěvačka Miku KOBATO (vl. jménem Mika NOGUCHI) se rozhodla založit rockovou hudební skupinu; inspirací pro vizuální stránku jí byla práce v kavárně Noodol, jedné z řady populárních "maid café" v Tokijské čtvrti Akihabara. Miku oslovila svoji známou, kytaristku Kanami TOUNO, která s sebou přivedla kamarádku a spoluhráčku Akane HIROSE. Akane následně přivedla basistku Misu (jen Misa, žádné příjmení!), čímž zkompletovala nástrojovou sestavu skupiny. V červenci 2013 tak začali první zkoušky. O měsíc později díky konkurzu přibyla do skupiny zpěvačka Saiki ATSUMI. V této sestavě poprvé vystoupila 22.8.2013. BAND MAID tedy není žádný projekt pečlivě připravený marketingovými mágy nějakého obřího vydavatelství, a o to větší hodnotu má.

zleva Misa, Akane, Miku, Saiki, Kanami
zleva Misa, Akane, Miku, Saiki, Kanami

Image skupiny je postaven na kontrastu submisivního vizuálního dojmu (kostýmy pokojských či služebných) vůči razantnímu hardrockovému až metalovému zvuku. Dívky mají navíc dobře rozdělené role, kdy Miku je hlavní bavička, neustále se usmívá, povídá a vtipkuje, Saiki je neustále vážná, zamračená až naštvaná, Misa se nijak netají vřelým vztahem k alkoholu včetně piva (pro našince velmi sympatický rys ;) ...) 

První album s názvem Maid in Japan vyšlo 8.1.2014 a obsahuje osm písní. Žánrově se pohybuje na poměrně široké ploše mezi popem, rockem a místy se dotýká i metalu (písně Key, Yoake mae). Zvuk je daný personálním obsazením kapely, žádní hostující muzikanti se zde nekonají. Písničky jsou v japonštině, s občasným slovem nebo větou v angličtině. K žádné písni nebyl natočen videoklip a zřejmě i proto skupina zůstala mimo hledáček zájmu širší veřejnosti. Album ale vůbec není špatné a rozhodně stojí za poslech. K dispozici je například na službě Spotify; ceny CD se v posledních měsících díky raketově rostoucí popularitě kapely na aukčních portálech vyšplhaly přes 500 USD.

Dalším počinem je singl Matador of Love and Passion (Ai to Jōnetsu no Matadōru, 愛と情熱のマタドール, 13.8.2014), které se dá označit jako přelom v historii kapely. Titulní píseň sice větší úspěch nezaznamenala, na singlu se ale objevily další dvě skladby; a právě píseň Thrill znamenala pro kapelu významný průlom.

Thrill je přímočará, chytlavá, ale rozhodně nijak hloupá píseň; stejně tak přímočarý a vkusný je i klip (a to nebývá u japonské hudby zvykem). Klip se na Youtube objevil v listopadu 2014 a za 18 měsíců zaznamenal bezmála 2,4 milionu zhlédnutí. V červnu 2015 se objevuje klip k písni Real existence a v říjnu 2015 třetí klip s názvem Don't let me down. Všechny tři písně pak vycházejí na druhém albu New Beginning (18.11.2015). To je žánrově už mnohem vyhraněnější, o nějakém popu nebo středním proudu tu už nemůže být řeč. Tohle je poctivý hardrock říznutý porcí power metalu. Devět stop tvoří sevřený celek bez jediného hluchého místa. Pokud bych měl hledat slabší moment alba, byly by to snad písně Don't apply the brake a Shake that, které mě osobně až tolik nezaujaly; spravedlivější by ale bylo říct, že tak trochu zanikají ve stínu ostatních skvělých písní. Tohle album zhltnou vaše uši na jeden zátah a budou žadonit o nášup. A skvělý dojem z poslechu doplní i kvalitní texty, tedy pokud se hodláte obtěžovat s hledáním jejich překladů. 

Na svatého Valentýna 2016 obdarovala Band Maid svoje fanoušky novým klipem k písni Alone (jak případné :) ) z připravovaného třetího alba Brand New Maid. Zdálo se, že děvčata budou pokračovat v linii nastolené předchozím albem, což potvrdil i následující klip k písni The non-fiction days z dubna 2016. Album vyšlo 18.5.2016 a fanoušky rozhodně nezklamalo. Osm písní, které posluchače opět nenechají vydechnout, nese typický rukopis kapely - perfektně sladěné střídající se vokály Saiki a Miku, řízné kytarové rify, solidní basa i bicí. Pokud bych měl hledat nějaká negativa, mohl bych říct, že album Brand New Maid mě nepřekvapilo - to ale není jeho chyba. A s odstupem několika týdnů a opakovaným poslechem jsem se do alba zamiloval stejně jako do předchozího. Děvčata budou mít velkou práci takhle vysoko nastavenou laťku udržet. 

BAND MAID zatím koncertuje převážně doma; v roce 2016 se dívky objevily na Sakura-Conu v Seattle a v květnu pak na Comic-Conu v Londýně. O fanoušky neměly nouzi a doufejme, že auroamerické publikum v nich zanechalo stejně pozitivní dojem jako ony v něm a že se budou chtít vracet. Kvalita jejich živých vystoupení se navíc zdá mít progresivně vzestupnou tendenci. Na říjen 2016 je ohlášeno turné po Evropě se čtyřmi zastávkami, lístky nejspíš ještě budou k dispozici.

Nejnovější singl z října 2016 Jinsei ichido kiri, prezentovaný pod anglickou zkratkou stejného významu - YOLO  (You only live once) naznačuje, že s udržením laťky BAND MAID rozhodně potíže nemá. Působivá je zejména Misa a její basové linky. I další dvě písně na singlu stojí za pozornost. 

Nové, tentokrát již "velké" album s názvem Just Bring It vyjde v polovině ledna 2017. Děvčata se stále větší měrou podílejí nejen na skládání, ale i aranžování nových písní a jejich kvalita jde neustále nahoru. Písničky jsou více a více komplexní, propracované, překvapivé, rozhodně se nejedná o nějaké "tříakordovky".