BrideaR

Pětičlená speed/power metalová kapela BrideaR vznikla ve Fukuoce v listopadu 2011. Jednotlivé členky kapely už za sebou v té době měly angažmá v různých jiných kapelách. Kapelu založila zpěvačka Kimi s kyaristkou Mitsuru a basistkou Haru. Bubenice Kai se stala plnohodnotnou členkou v únoru 2012 a o dva měsíce později zkompletovala sestavu druhá kytaristka Misa. Po dvou singlech a řadě koncertů v Japonsku vyšlo první minialbum Overturn the Doom na konci roku 2013. V březnu 2016 následovalo album Baryte a posledním počinem je EP Rise z března letošního (2017).

Vizuál z raného období kapely
Vizuál z raného období kapely

Typickým prvkem zvuku BrideaR jsou melodické chytlavé refrény, dechberoucí breakdowny, proplétající se zdvojené kytary a zběsilé tempo hnané bubenicí Kai, která dvojšlapku svého kopáku rozpaluje doběla. Hlas Kimi nesoucí pořádnou porci naléhavosti je tu a tam prokládán hrdelním řevem Misy, jejíž pódiové alter ego zosobňuje uhlazenou dominu. V protikladu pak stojí Mitsuru a Haru, které po pódiu pobíhají s neustále rozesmátými obličeji, což opět kontrastuje s tvrdými rify a basovými linkami. 

Zleva Misa, Mitsuru, Haru, Kai a Kimi
Zleva Misa, Mitsuru, Haru, Kai a Kimi

Tento příspěvek jsem rozepsal pod vlivem nedávno absolvovaného koncertu této kapely. Pravdou je, že metal jako takový není můj preferovaný žánr. K poslechu téhle kapely mě tak trochu dokopali kamarádi Tadeáš a Zdeněk, kterému jsem za to nyní opravdu vděčný. Energie, která se přelévala z pódia do publika, byla neuvěřitelná. Bylo velmi uspokojivé vidět, jak i ti, kteří na koncert přišli kvůli jiné kapele než BrideaR, byli po jedné dvou písních chyceni a pařili jako o život. To se vlastně týkalo i mě samotného - také jsem byl zaskočen a stržen do takové míry, jak jsem si vůbec netroufl předpokládat. Těch šedesát minut stačilo na proměnu mého vnímání téhle kapely z "hm, celkem to ujde" na "panebože, to je paráda!!!".

Autor se loučí s Bridear v Plzni
Autor se loučí s Bridear v Plzni

Bridear se českému publiku představily 5.10.2017 v plzeňském Divadle pod lampou v rámci svého evropského turné The Silver Lining Tour. Koncert to byl více než skvělý, místo sebe o tom nechám povyprávět redaktora ezinu Obscuro.   Na FB stránce lze najít řadu pěkných fotografií z koncertu. 

Bohužel po skončení turné opouští kapelu kytaristka Misa a další osud BrideaR je momentálně nejistý. Doufáme ale, že všechno dobře dopadne a my se alespoň s Kimi, Haru, Mitsuru a Kai uvidíme napřesrok znovu.