STEREOPONY

V životě je to už tak, že nic nevydrží věčně, a dobré věci obzvláště. Týká se to i hudebních skupin, třeba sebelepších. Je to i případ tříčlenné kapely známé pod názvem Stereopony (ステレオポニ), jejíž slibná kariéra již bohužel skončila.

zleva Nohana, Aimi, Shiho
zleva Nohana, Aimi, Shiho

Stereopony vznikla v roce 2007 na slunné Okinawě ve složení Aimi HARAGUNI (zpěv, kytara), Nohana KITAJIMA (baskytara) a Shiho YAMANOHA (bicí). Kapela přitáhla pozornost několika živými vystoupeními a podepsala smlouvu se Sony Records (label gr8!). 

První  singl,  Hitohira  no  Hanabira (2008), se stal v pořadí sedmnáctou závěrečnou písní pro ikonickou anime sérii Bleach; následující singl Namida no Mukou byl pak použit jako úvodní píseň druhé série dalšího populárního anime, Mobile Suit Gundam 00. Obě písně se staly velkými hity a kapela měla našlápnuto na hvězdnou kariéru. 

První studiové album, A Hydrangea blooms (Hydrangea ga Saiteiru, 2009) zaznamenalo slušný úspěch. Následovaly další singly, druhé album Over The Border (2010) a třetí More! More!! More!!! (2011). Téměř všechny singly byly použity v různých anime sériích či filmech, což je v Japonsku obecně považováno za velký "booster" popularity. Jejich koncerty byly charakteristické vysokou kvalitou, což pro mnohé kapely nebývá úplně obvyklé. Aimi je pěvecky výrazně nadprůměrně nadaná a dokáže to před živým publikem skvěle rozbalit. Přes všechny úspěchy a nadějné vyhlídky do budoucna kapela zlomila srdce tisícům fanoušků po celém světě, když na konci roku 2012 ohlásila rozchod. 

Kdybych měl najít jedno slovo, které by charakterizovalo zvuk Stereopony, asi bych zvolil "svěží" v tom nejlepším slova smyslu. Z písní Stereopony vyzařuje spousta energie, zvuk je čistý, kytara zvoní a bicí ženou písně v rychlém tempu, které Aimi dokáže obdivuhodně uzpívat. Aimin hlas se dá poslouchat docela dlouho, aniž by omrzel, čímž kompenzuje fakt, že kapele chybí další zpěvačky. Její angličtina je nadprůměrně srozumitelná, což také není na škodu. Živá vystoupení jsou prakticky bezchybná, což se o řadě jiných kapel říct nedá.  Na YouTube lze najít kvalitní záznamy z vynikajícího rozlučkového koncertu.

Ačkoli STEREOPONY v původní podobě zanikla, její členky na hudbu nezanevřely. Nohana a Shiho pokračují ve spolupráci a momentálně jsou součástí čtyřčlenné kapely Draft King. Po zvukové  stránce je  to  ideový nástupce  Stereopony s novou zpěvačkou,  která ale také ohlásila v létě 2016 odchod a budoucnost  Draft  King je tedy otevřená. Aimi po  delší odmlce  představila v roce 2014 projekt ALiCE IN UNDERGROUND spolu s kytaristou Arai HIROKI. Obě tato nástupnická uskupení jsou poměrně zajímavá a stojí za poslech. ALiCE je poměrně specifická, i na moje poměry trochu ujetá záležitost (malá nápověda - zombíci, kam se podíváš); ALiCE však dále nepokračuje a Aimi připravuje nový sólový projekt, na který se všichni fanoušci jistě hodně těší.