SCANDAL

SCANDAL (スキャンダル, Sukyandaru) je dívčí rocková hudební skupina, založená v srpnu 2006 v Osace čtyřmi studentkami střední školy. Nástrojové obsazení kapely je archetypální - dvě kytary, baskytara, bicí, čtyři vokály. Po dvou letech pouličních představení a několika nahrávkách u indie labelu Kitty Records je pod svá křídla přijala společnost Epic Records a pro kapelu tak začala dlouhá a zatím nekončící jízda na vlně popularity v Japonsku i ve světě. Jejich písně se objevily mim jiné v populárních anime sériích Bleach a Fullmetal Alchemist Brotherhood. V roce 2016 vyšlo zatím poslední, sedmé studiové album. Kapela odehraje pro statisíce fanoušků po celém světě každoročně desítky koncertů doma i v zahraničí, letošní turné po Evropě má dokonce deset zastávek.

zleva: Tomomi OGAWA (baskytara, zpěv), Haruna ONO (zpěv, kytara), RIna SUZUKI (bicí, zpěv), Mami SASAZAKI (kytara, zpěv).
zleva: Tomomi OGAWA (baskytara, zpěv), Haruna ONO (zpěv, kytara), RIna SUZUKI (bicí, zpěv), Mami SASAZAKI (kytara, zpěv).

Na první setkání s touhle kapelou si nejspíš budu pamatovat hodně dlouho, i když mi hlava poslední dobou moc neslouží. Bylo to krátce poté, co jsem začal koketovat se studiem japonštiny; na Youtube jsem procházel japonské klipy a mezi doporučenými mi objevilo video s šíleně dlouhým, nesrozumitelným názvem a zajímavě vypadající slečnou v náhledu. Tož jsem klikl, a následující čtyři minuty a třicet dvě vteřiny mně bez nadsázky změnily život. Kdo ví, kdybych si tenkrát pustil napoprvé jinou písničku, která by mě až tak nezaujala, a ne právě Awanaitsumorino, genkidene, možná by tyhle stránky nikdy nevznikly.

V ten okamžik jsem samozřejmě netušil, jak intenzivní pocity si vůči téhle kapele vypěstuju. V ten první okamžik jsem viděl čtveřici dobře vypadajících (o tom více později) mladých holek, hrajících velmi entuziasticky příjemnou chytlavou rockovou písničku. Pustil jsem si jednu, druhou, třetí, netrvalo dlouho a můj MP3 přehrávač byl plný SCANDALu. Postupně jsem "objevil" a zamiloval si všechny hlasy všech čtyř dívek, shlédl kopu rozhovorů, koncertů a dalších materiálů, koupil si lístek na podzimní vídeňský koncert... O půl roku později a mnoha hodinách strávených se sluchátky v uších můžu říct, že jejich písničky mám naposlouchané jako málokteré jiné. 

Příčetný čtenář se možná v duchu ptá - proč je autor těchto stránek tak posedlý právě touhle kapelou? Existují v zásadě dvě možná vysvětlení. První je velmi časný nástup neurodegenerativního onemocnění (lidově řečeno autor předčasně zblbnul). K tomuto vysvětlení se přiklání např. moje manželka. Druhá možnost je, že SCANDAL představuje víc, než se může na první pohled zdát. Není to jen čtveřice hezkých mladých holek, není to jen chytlavá rocková muzika, nejsou to jen atraktivní videa. Je to všechno dohromady plus mnohem víc. Je to hlavně nesmírně silná aura pozitivní energie, která kapelu obklopuje. Je to dojem sounáležitosti a přátelství, který mezi nimi panuje po celých deset let, které spolu tráví téměř nonstop. Je to i poselství o tom, že SCANDAL je živým důkazem toho, že sny se můžou stát skutečností, že v dnešním světě je stále možné dostat se z anonymity na vrchol vlastním přičiněním, pílí a cílevědomostí; příběhu SCANDALu je prostě klasická hollywoodská pohádka, která se stala skutečností, což příjemně rezonuje s mojí poměrně romanticky založenou povahou. Na druhou stranu jsem přesvědčen,že hudební kvality kapely osloví i mnohého jinak normálního posluchače.